Sponsorlu BağlantılarAsker Uğurlama

Kızgın 08 Kasım 2010 0


Asker Uğurlama

Askere uğurlamalar: Ondo-kuz yaşına gelen gençler, önce yoklama yaptırırlar. Fiziki, akli vaziyetleri askerlik şubesi personeli ve bir doktor tarafından görülür. Daha sonra eğitim birlikleri belirlenir.
Bilhassa her Türk gencinin gönlünde haysiyetli bir askerlik yapmak yatar. Halk arasında, askerlik yapmayan insanların pek itibarı olmadığı görülmektedir. Bu nedenle, askerlik yapmanın ehemmiyeti büyüktür.
Pusulası çıkan gençler, kendi aralarında birtakım hazırlıklar yapar. Bu hazırlıklar askere gidecek gencin kendi hanesi veyahut köyün rastgele bir yerinde (askere gidecek gençler iştirak ederek) eğlence yaparlar ve köyün yaşlıları ziyaret edilir.

Yörede kimi köylerde, askere gidecek gençler bir araya gelerek, mevlit okutturulur, para toplanır. Toplanan para, eşit olarak, askere gidecek gençlere dağıtırlar. Daha sonra, mahalli oyunlar oynanır, gençler kendi aralarında da eğlence tertip ederek, asker olmanın gurur ve haysiyetini yaşamaya çalışırlar.

Sıra askere gidecek gençleri uğurlamaya, göndermeye, daha doğrusu ayrılığa gelir. Askerler, ayrılacakları gün köyün belirli bir yerinde toplanırlar, kemence ya da davul zurna eşliğinde yöresel oyunlar oynatarak arabaların klaksiyonları (klakson) eşliğinde kalabalık bir halk kitlesi tarafından gidecekleri son arabaya kadar neşe içinde ***ürülürler. Gençler, birliklerine gidecekleri son arabaya bindiklerinde, el sallamalar, sevinç ve ayrılık gözyaşları ile hüzün yaşanır.
Yorum Yazabilirsin »