Sponsorlu BağlantılarBilinçli tüketici konusunda yazılar

Kızgın 30 Kasım 2010 5


şuurlu tüketici konusunda yazılar
Tüketici Hakları konusundaki legal tertip etmeler, tüketicileri savunan şartlar sağlıyor olsa da; çoğumuz, haklarımızı bilmeden verdiğimiz mücadelelerle vakit ve para kaybetmeye devam ediyoruz. Hem de ne yazık ki, bazen bildiğimiz haklarımızın dahi üzerinde durmayıp, meselesi hızlıca çözmek uğruna, küçük de olsa zararlara katlanıyoruz.
Oysa ara ara – iyi bilinmediğinden- tenkitlere maruz kalan legal tertip etmeleri, mesele yaşayan taraf olarak herkesten önce tüketiciler çok iyi bilmek, uygulamak ve uygulanmasını sağlamak zorundadır. Zati legal tertip etmeler, ancak bu şuura erişmiş bir toplumda bir mana ifade eder.
Bayandan Kullanılamamış Dizüstü Bilgisayar yazı dizimizin hemen peşinden, teknik servis süreçlerinde yaşanan sıkıntılarla alakalı yardım talep eden çok sayıda e-posta aldım. Yazı dizimizde mesele yaşadığım marka HP idi fakat elbette bu yalnızca HP’nin müşterilerine meseleli vaziyetler yaşattığı mananına gelmiyor. Çünkü gelen e-postalar da bunu doğrulayacak şekilde değişik değişik markalarla alakalı…
Peki bu meseleleri yaşamak zorunda mısınız? Haklarınızı bilmeniz hiç mesele yaşamayacağınız mananına mı gelir?
Ortada bir “hak” tartışması varsa, bir çıkar çatışması var demektir. Karşınızdaki firmanın, kendi zararına olan bir vaziyeti, kayıtsız koşulsuz kabul etmesini beklememelisiniz. Başka bir deyişle meselelerinize bir tümceyle veya bir telefon müzakeresiyle çözüm bulmayı beklemek hata olur. Zira hiçbir firma, “şartlar sağlansa da ürün değiştirsek” gibi bir emel ile yapılanmıyor. Ancak şuurlu bir tüketici iseniz, karşınızdaki firmaya haklarınızı bildiğinizi göstererek gerekenin yapılmasını sağlayabilirsiniz.
Şuurlu birer tüketici olmak içinse, ince fakat ehemmiyetli bir nokta var: Haklarınızı nasıl arayacağınızı bilmek.
5 Yorum Yazılmış »

 1. selena 03 Aralık 2010 at 20:53 - Cevapla

  bence bilinçli tüketici ile ilgili yazılar çok güzel ve ben bilinçli tüketici kulübüne gidiyorum ve orada bize öğretmenimiz soru soruyo ve hep ben cevap veriyorum hem öğretmenim beni seviyo hemde karnem beş oluyo o yüzden bilinçli tüketiciyi seviyorum

 2. selena 03 Aralık 2010 at 20:55 - Cevapla

  seni çok seviyorum biliçli tüketici
  :)

 3. yahşi cazibe 18 Ocak 2011 at 20:11 - Cevapla

  bende bir bilinçli tüketiciyim ve bilinçli tüketicilik kulübüne gidiyorum

 4. edanur 17 Şubat 2012 at 18:17 - Cevapla

  bencede ckk guzelllllll:)

 5. cagatay ulusoy 17 Şubat 2012 at 18:17 - Cevapla

  cokkk guzelll

Yorum Yazabilirsin »