Sponsorlu Bağlantılarhürrem sultan kabiri nerde, hürrem sultanın kabiri

Kızgın 06 Ocak 2011 1


hürrem sultan kabiri nerde,hürrem sultanın kabiri

hürrem sultan

HÜRREM SULTAN KABİRİ
(Eminönü)
hürrem sultanın kabiri

İstanbul Eminönü kazasındaki Süleymaniye Külliyesi’nin içinde Kanuni Sultan Süleyman Türbesi’nin yanında bulunan türbe kabir Hürrem Sultan için Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1558 seneninde Mimar Sinan’a yaptırılmıştır.

Kabrin önündeki giriş revaklı olup, önde dört, arkada iki sütunun taşıdığı bu revak düz çatı ile örtülmüştür. Buradaki mukarnas başlıklı sütunlar birbirlerine sivri kemerlerle bağlanmış ve kilit taşları üzerine de rozetler yerleştirilmiştir. Basık kemerli giriş kapısı üzerinde Kelime-i Tevhid yazılı bir kitabe bulunmaktadır.Kabrin üzeri yuvarlak kasnaklı bir kubbe ile örtülmüştür. Bu kasnağın üzerine de kabartma olarak ayetler yazılmıştır.

Hürrem Sultan kabiri kesme köfeki taşından, dıştan sekizgen, içten onaltıgen tasarılıdır.Kabrin giriş cephesi dışında her cephede altlı üstlü ikişer penceresi vardır. Bunlardan alt sıra pencereler dikdörtgen söveli olup, üzerlerinde hafif sivri sağır kemerlere yer verilmiştir. Mermer pencere alınlıklarının çevrenini pembe mermerden bir bordür çevirmektedir. Sivri kemerli üst sıra pencerelerin yuvarlak kemerli açıklıkları bulunmaktadır. Türbe mezarın tüm pencereleri silmeler içerisine alınmış ve böylelikle cepheye hareketlilik verilmiştir.
Bir Yorum Yazılmış »

  1. gülsüm 14 Eylül 2011 at 13:30 - Cevapla

    mühteşem yüzyili cok se viyorum

Yorum Yazabilirsin »