Sponsorlu BağlantılarKedilerin Gebe olduğu nasıl anlaşılır, kedilerde gebelik nasıl anlaşılır

Kızgın 19 Ocak 2011 0


Kedilerin Gebe olduğu nasıl anlaşılır, Kedilerde Gebelik Nasıl Anlaşılır, kedilerde gebelik belirtileri nelerdir

Kedilerde gebelik
Kedilerde Gebelik Nasıl Anlaşılır?
kedilerde gebelik nasıl anlaşılır
kedilerde doğurganlık

Gebeliğin tespit etmesi abdominal palpasyonla, ultrasonografik veya radyografik yollarla veya laparoskopiyle yapılır. Abdominal Palpasyon ile gebeliğin geç dönemlerinde yavrular palpe edilebilir. Ultrasonografik kontrolde 30.günde fötal kalp veya uterus arterinde pulsasyona bakılarak tanıya gidilir. Radyografi ile gebelik tanısı gebeliğin 17. gün gibi erken bir dönemde uterus boğumlarının tespit etmesi asalına dayanılarak yapılır. Kedilerde abdomenin(karının) dıştan palpasyonu(elle kontrolü) ile gebelik tanısı olasıdır.

Ancak kedinin büyüklüğü, beslenme vaziyeti, palpasyona gösterdiği reaksiyon, idrar kesesi ve barsakların dolu olması, kontrolün yapıldığı gebelik dönemi ve uterus’un(rahim) içindeki yavruların sayısı, kontrolü yapan hekimin deneyimi tanıyı etkileyebilmektedir.

Kedilerde ultrason ile gebelik tanısı yapılırken; Hata sonucu gebe tanısı konulmasının en ehemmiyetli sebebi idrar kesesinin uterus veya fötal kese ile karıştırılmasından veyahut kimi köpeklerde kontrolden sonra fötal rezorbsiyonun şekillenmesinden kaynaklanmaktadır. Buna karşılık gebe hayvanların da hata sonucu negatif tanısı ise gebeliğin 23. günden küçük olmasına, fötüslerin barsaklardaki muhteva veyahut gaz tarafından örtülmesine veya hayvanın fazla kilolu ve yağlı olmasına bağlıdır.

Röntgen ile Gebelik Tanısı: Küçük baş evcil hayvanlarda ve bilhassa karnivorlarda gebelik tanısı emeliyle sıkça müracaatlan bir yoldur. Ventro – dorsal veya lateral abdomen röntgen çekimlerinde uterusta olan değişiklikler ve fötal iskelet sistemi araştırılmalıdır.

Kedilerde röntgen ile gebelik tanısı en erken 17 – 21. günler arasında lobuler yapıdaki uterusun görülmesiyle yapılır. Ancak bu yolla gebeliği belirlemek için en uygun vakit 38 – 40. günden sonra olup, alınan radyografilerde fötal iskelet sistemi kolayca görülebilir.
Alıntı
Yorum Yazabilirsin »