Sponsorlu BağlantılarManisa düğün adetleri nelerdir

Kızgın 01 Şubat 2011 0


Manisa düğün adetleri

manisanın düğünleri,manisanın düğün adetleri,manisa düğünleri,manisa yöresi düğün adetleri

MANİSA DÜĞÜNLERİ

Düğünler, düğün sahiplerinin sosyal ve ekonomik vaziyetlerine, yaşadıkları yöreye göre farklılıklar gösterir. Düğün ananeleri bilhassa şehirsel kesimde eskiye oranla daha sadeleşmiş görünmektedir. Manisa Merkez’de kaybolmaya yüz tutmuş daha önceki düğün ananeleri kısaca şöyledir: Erkek tarafı kızın evine görücü gönderir. Kız görücüler tarafından beğenildiği takdirde, birkaç gün sonra erkeğin yakınlarından birkaç kişi, kız evine gittikçe kızı ister. Kız evinin büyükleri birkaç gün düşünme müddeti ister. Kızın babası, babası yoksa evin büyüğü, bu evliliği uygun gördüğü takdirde, düşünme müddeti nihayetinde tekrar gelen erkeğin ailesine süslü bohça veyahut şase içinde kravat, çorap v.b. armağanlarla beraber bir mendil verilir ki buna “söz mendili” denilir. Mendil verildikten sonra, oğlan evine “söz şerbeti” denilen şerbet ikram edilir ve nişan günü kararlaştırılır.

Nişan gününden önce, kıza alınan çeşitli armağanlar “nişan selesi” isimi verilen süslenmiş seleler içine konularak kız evine gönderilir. Bu seleler bir müddet muhafaza edilerek kutlamaya gelenlerin görmesi sağlanır. Nişan için belirleyen tarihte, erkek hanesi akraba ve yakınlarını toplayarak kız evine giderler, kendi aralarında eğlenerek nişan yüzüklerini takarlar. Nişanlılık müddeti içine tekabül eden dini bayramlarda kız hanesi güveye, oğlan hanesi geline giyecek türünden armağanlar alır, kurban bayramında ise kız evine gönderilen armağanlara süslenmiş bir koç ilave edilir.

Daha önceki düğünler çarşamba, perşembe, cuma veya cuma, cumartesi, pazar olmak üzere üç gün sürerdi. Düğünden önce oğlan hanesi, kızın çeyizlerini almak üzere araba gönderir, kızın arkadaşları veya kardeşleri çeyiz sandıklarının üzerine oturur ve oğlan hanesi bahşiş vermeden kalkmazlardı. Çeyiz, kızın gelin gideceği haneye serilerek, isteyen bayanların hanesi ziyaret ederek çeyizi görmesi sağlanır, buna “çeyiz bakma” denir.

Gelin gitmeden önce gelin hamamı ve düğünden evvelki akşam kına gecesi yapılır. Kına gecesinde kadınlar kendi aralarında eğlenir ve kızın ellerine kına yakılır. Düğün günü oğlan hanesi gelini almaya geldiğinde, gelin haneden çıkmadan önce babası, parasal gücüne göre kızın beline altın, gümüş ya da kırmızı kurdeleden bir kuşak takar, gelin at veya otomobil ile baba evinden alınarak, geze geze güveyin evine götürülür. Güveyin evine gelindiğinde, gelin içeri girerken başına buğday, leblebi, şeker veya para serpilir, orada bulunanlar tarafından toplanan buğday, para ya da şeker bereket getirmesi için muhafaza edilir. Gelin güvey evinde yüzü kapalı oturur, akşam yemeğinden önce, damat gelinin duvağını açarak yüz görümlüğü isimiyle hatıralan bir takı takardı. Yemekten sonra güvey arkadaşlarıyla yatsı namazına camiye gider, namazdan çıktıktan sonra ellerinde yanan mumlarla haneye dönülür ve güvey sırtı yumruklanarak haneye bırakılırdı.
Yorum Yazabilirsin »