Sponsorlu BağlantılarSokrates ve demokrasi hakkındaki düşünceleri

Kızgın 03 Ocak 2011 0

Sokrates ve demokrasi hakkındaki düşünceleri

demokrasi sokrates, Socratesin hayatı, sokrates demokrasi, sokrates dusunceleri, sokrates in dusunceleri, sokrates ve demokrasi

Sokrates ve demokrasi
Dünyada tanınmış kişi Yunan Feylesof Sokrates.Feylesofların Hocasıda diyebileceğimiz Sokrat‘ın Hayat görüşü, Yaşayışı ve Demokrasi Hakkındaki Görüşlerini bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Bilgi Paylaşıldıkça büyür. Sizlerde hayat felsefesi olarak bilgi ve paylaşımdan uzak durmayın derim.

M.Ö. 469-399 seneleri arasında yaşamış olan tanınmış kişi Yunanlı düşünür. Platon’un hocası olan Sokrates, yazılı hiçbir şey bırakmamış, tüm vaktini bilhassa gençlerle felsefe tartışarak geçirmiştir. Görüşleri, tartışmaları yeni iktidarın temsilcileri tarafından beğenilmeyen Sokrates, ‘yeni tanrılar icad ettiği, görüş ve tartışmalarıyla, gençleri baştan çikardigi’ gerekçesiyle ölüme mahkum edilmiştir.

Sokrates’in felsefedeki ve felsefe tarihindeki ehemmiyeti, onun şuurlu ve ahlaki kişiliğin bulunduğu yer olarak ruh kavramını bulmuş olmasından kaynaklanır; felsefenin merkezine insanı geçiren, insanın kendisiyle, evrenle ve toplumla olan ilişkisinin ne olduğunu ve ne olması gerektiğini araştıran, insan hayatının şahsi, toplumsal ve ahlaki boyutunu ön tasarıya çikaran Sokrates, insanlara özsel bileşenlerinin ruh olduğunu, onların ruhlarına önem vermeleri gerektiğini anlatmaya çalismis, bu düşüncesini dile getirmek, onu eylemleriyle somutlaştırmak için de, yaz kış çiplak ayakla ve ince bir entariyle dolaşmıştır.

Fiziği bakımından çirkin biri olan Sokrates, insanların yüzlerini ve fiziki yapılarını değiştiremeyeceklerini, ancak ruhlarını ve karakterlerini değiştirip geliştirebileceklerini belirtmiştir. Buna göre, Sokrates, felsefesinde herşeyden önce, insanın tabiatı, ihtiyaçları, emelleri ve değerleri üzerinde durmuş, neyin onu bitireceğini araştırmıştır.
O, aynı çerçeve içinde, dilin tabiatıyla ilgilenmiş ve düşünme, mana, mantık ve tanım konusunu ele almıştır. Yaşadığı dönemde yoğun bir kavram kargaşasının karar sürdüğünü, bunun ahlak alanını da kapsadığını düşünen Sokrates, bilgeliğin, adaletin, cesaretin, v.b. manasının ne olduğu bilinmedikçe, bilgece, adaletli veyahut cesaretle eylemekten söz edilemeyeceğini öne sürmüştür. Zira aynı sözcükleri veyahut kavramları kullanan insanlar, bu sözcük veyahut kavramlarla değişik şeyleri kastediyorlarsa şayet, Sokrates’e göre, bu, insanların anlaştıklarını sanarak anlaşmadan konuştukları mananına gelir ve netice, kargaşadan başka hiçbir şey olmaz. Düzensizlik, Sokrates’e göre, hem entelektüel ve hem de ahlaki istikametten olur. Ona göre, entelektüel olarak sözcük ve kavramları, sizin kullandığınız manadan değişik bir manada kullanan biriyle tartışarak, bir dövüş dışında, hiçbir yere varamazsanız ve ahlaki olarak da, mevzubahis sözcükler ahlaki fikirlere karşilık geldiği vakit, netice bir kargaşadan başka bir şey olmaz. Sokrates işte bu kargaşayı bittirmek, insanlara ahlaki gelişmelerinde yol göstermek için, bir tartışma ve ögretim yoluyla, bir tanım yolu geliştirmiş ve tartışmalarıyla, üniversal değerlerin özünü ve gerçek mananını ortaya koymaya çalismistir

Yorum Yazabilirsin »